Overslaan en naar de inhoud gaan

INDICATE Hackathon – ICU Federated Data Innovation

7 april 2026

Eventorganisatie & communicatie

In samenwerking met WP5 van het Europese INDICATE-consortium en het team van EIT Health organiseerde Philogirl op 5 februari 2026 een intensieve hackathon over federated ICU-data. De locatie: Amsterdam, als onderdeel van het ESICM Intensive Care Innovation Forum 2026.

INDICATE is een Europees project, medegefinancierd door de EU, dat werkt aan een veilige infrastructuur voor ICU-data. De vraag aan Philogirl: organiseer een dag waarop clinici, engineers, data scientists en startups uit het INDICATE- en EIT Health-netwerk samen concrete oplossingen bouwen voor twee van de grootste uitdagingen op dit vlak.

De uitdaging was groot. Niet alleen qua inhoud, want thema’s als federated learning, de AI Act, en equitable AI-modellen zijn geen gemakkelijke materie, maar ook qua opzet. Een hackathon vraagt om een zorgvuldig opgebouwd programma: van inspirerende keynotes en use case-presentaties, via een intensieve hack-sessie met mentoren, tot pitches voor een vakkundige jury aan het einde van de dag.

De twee centrale thema’s van de hackathon waren:

  • Topic 1 – Equitable AI Model Performance Across Diverse European ICU Populations. Expert speaker was dr. Stefan Buijsman, Associate Professor Responsible AI aan de TU Delft en lid van de INDICATE Ethics Advisory Board.
  • Topic 2 – Value-based Proposition & Long-term Sustainability. Jan van den Brand (Technical Lead INDICATE) en Hayley Avery (Deputy Director EIT Health Belgium-Nederland) namen de deelnemers mee in dit vraagstuk.

Paul Hilders, PhD Candidate aan Amsterdam UMC, presenteerde de use case rond een virtuele digitale tweeling voor mechanische beademing – een concreet voorbeeld van wat federated data mogelijk maakt voor patiëntenzorg op de IC.

De jury bestond uit vier experts: dr. Michel van Genderen (Intensivist Erasmus MC en INDICATE Principal Investigator), prof. dr. Maurizio Cecconi (Anesthesioloog en IC-specialist, Humanitas Research Hospital Milaan), dr. Stefan Buijsman (TU Delft Digital Ethics Centre) en dr. Paul Elbers (Intensivist en Associate Professor Amsterdam UMC).

Zes teams pitchten hun oplossingen aan het einde van de dag. Naast een juryprijs was er ook een publieksprijs.

Onze rol

  • Concept en programmaontwikkeling van de hackathon in nauwe samenwerking met WP5 van INDICATE en het EIT Health-team
  • Coördinatie van sprekers, juryleden en mentoren (nationaal en internationaal)
  • Ontwerp en redactie van alle communicatiemiddelen rondom het event
  • Organisatie van de dag zelf: logistiek, tijdsbewaking en begeleiding van de teams
  • Tekstredactie uitnodigingen, reminders en praktische informatie voor deelnemers
  • Verzorging van de awardceremonie

Contact

Wil je weten hoe wij dit soort complexe, internationale events aanpakken? E-mail of bel Maaike: maaike@philogirl.nl – 06 456 32 117